MBP 102 | ÖDEV 3

MBP102-İnternet Programcılığı Dersi (ÖDEV-3)

Ödev Adı
JavaScript ile kod yazma
Görev
Aşağıda istenen durumlara ait kodları JavaScript ile yazınız 1-4. Sorular 15, 5. Soru 40 puandır.
 1. 1’den 1000’e kadar 17 ve 2’ye bölünen sayıları alt alta yazdıran JavaScript kodunu yazınız.(15 puan)
 2. Aşağıdaki formu oluşturunuz ve istenen koşullara göre ödev, vize, proje ve final notlarını hesaplayın sonuc bölümüne yazdırınız: (15 puan)
 3. Elemanları *1,2,3,4,5,6,7,8,9,10+ olan bir dizi tanımlayın ve for döngüsü kullanarak dizi içindeki elemanların toplamını veren JavaScript kodunu yazın. (15 puan)
 4. 1’le 100 arasındaki asal sayıları alt alta listeleyen JavaScript kodunu yazınız. (15 puan)
 5. JavaScript ile iki oyunculu bir sayı tahmin oyunu yazınız. Oyun kurallarını aşağıdaki gibi belirleyiniz. (40 puan)
  • Bilgisayar 0-100 arasında rastgele bir sayı üretsin (Oyuncular bu sayıyı tahmin etmeye çalışacak). Değişken adı sayı olsun
  • Oyunun başlangıç oyuncusunun sırasını oyun başladığında rastgele seçtiriniz(1. Oyuncu ya da 2. Oyuncu önce başlayacak şekilde). Değişken adı sıra olsun.
  • Sırası gelmeyen oyuncu giriş yaparsa sıra diğer oyuncuda(1. Oyuncu ya da 2. Oyuncuda gibi dönüt versin).
  • Sırası gelen oyuncu tahmini text içine yazsın ve tahmin et butonuna tıklasın. Eğer doğru tahmin edemezse sıra diğer oyuncuya geçsin ve bilgisayarın ürettiği sayının altında ve üstünde olma durumuna göre aşağı ya da yukarı komutları versin.
  • Sırası gelen oyuncu bilgisayarın ürettiği sayıyı doğru tahmin ederse tebrikler kazandınız yazdırsın.
  • Her oyuncunun tahminin kontrol ettirmek için oyuncu1() ve oyuncu2() adında iki fonksiyon tanımlayınız tahmin et butonlarına tıkladığınızda tanımladığınız fonksiyonlar tetiklensin. Oyuncuların text kutularına girdikleri tahminler tahmin adında değişkenlere atansın.
  • Oyunu aşağıdaki gibi tasarlayabilirsiniz. Oyuna ait detaylı anlatım ders videomuzda yer almaktadır. Nasıl oynandığını panopto kayıtlarından izleyebilirsiniz.
Not
Not: Çalışmanıza ait dosyaları bir klasör içine kaydediniz Dreamweaver ya da benzeri programlarla çalışabilirsiniz. Her soruyu ayrı bir dosyaya yazınız örneğin soru 1 için soru1.html dosyası oluşturunuz. Sorulara ait dosyaları tek bir klasör içinde zipleyip ya da rarlayıp aşağıda belirtilen mail adresine gönderiniz.

Ödevlerinizi 29.03.2020 saat 24.00’a kadar [email protected] adresine mail yoluyla .zip ya da .rar formatında gönderiniz. Bu tarihten sonra gönderilen ödevler puanlandırılmayacaktır.

ÖDEVLER

Ödev Numarasına Tıklayın.